Dnes slaví svátek:Nataša

Zina slaví svátek dne 29.11.

Charakteristika

Jméno Zina je oblíbené především v Rusku, i v češtině má však své kouzlo a nevšední půvab. Zvláštní znění propůjčuje nositelce jména Zina špetku neobyčejné krásy, význam jména ji pak dává dokonce vlastnosti bohyně.

Odvozeniny a varianty jména Zina

Ženské křestní jméno Zina nemá mužský protějšek. Domácky se užívá jako Zinka, Zinečka, Zinuška, Zinuš, Zinuše, Zinča, Zininka apod. Jméno Zina najdeme také ve slovenštině nebo v ruštině. V ruštině se vyskytuje i ve své původní podobě − Zinaida. Španělština jméno zná jako Zenaida. Jméno užívá i polština − jako Zenaida nebo Zinajda. Maďarskou podobou jména je také Zinajda.

Významné nositelky

Mezi českými nositelkami jména najdeme modelku Zinu Šťovíčkovou. Jméno nosí také Zina Plchová, redaktorka a moderátorka. Jméno náleží i k ruské herečce Zinajdě Michajlovně Kirijenkové.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Zina má řecký původ. Vyvinulo se z řeckého jména Zénais s významem "božská". Zeus byl nejvyšším řeckým bohem, "zénais" je přídavným jménem od slova Zeus. Jméno se k nám dostalo přes ruštinu. Vzniklo pravděpodobně jako domácká podoba ruského jména Zinaida. Další výklad jméno vysvětluje jako zkráceninu jmen Eufrozína, Rozína nebo Tereza, Terezie.

ruská domácká podoba jména Zinaida, pochází z přídavného jména od Zeus (nejvyšší bůh), význam jména je "zérovská", popřípadě "božská"

 

Toto jméno má osobní číslo pět a znamená Riziko. Má v sobě mnoho dobrých sil, přitahuje k sobě dobro a příjemné zážitky. Nositel tohoto jména je v bezpečí a nehrozí mu nic nepříjemné. Pouze pod vlivem jiných se stává, že se pětce nedaří a nemá jasno ve svých plánech. Pokud se spoléhá výhradně na sebe a na svou intuici, tak je pětka nezadržitelná a uspěje i v tom nejtěžším boji. Dokáže si snadno získat podporu druhých a má na své straně vždy nějakou tu zálohu pro případ náhlé změny k horšímu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Blížence, Vodnáře, Střelce, Panny a Ryb. Vhodnou barvou je zelená, žlutá a oranžová.

Svátky v ostatních měsících: