Dnes slaví svátek:Jan

Zita slaví svátek dne 19.09.

Charakteristika

Jednoduché jméno je plné krásy, štěstí, úspěchu, též mládí a nevinnosti. Dle některých teorií je nositelka jména Zita dokonce dle významu svého jména svatou. Ať je to jakkoli, atraktivní jméno s kapkou italské elegance dělá ze své nositelky charismatickou ženu a skutečnou dámu.

Odvozeniny a varianty jména Zita

Domáckými podobami jména Zita jsou Zitka, Zituš, Zituška, Zituna, Zitunka, Zitečka, Zitule, Zitulka aj. Jméno Zita nemá mužský protějšek ani mnoho cizojazyčných podob. Jméno Zita najdeme vedle češtiny také ve slovenštině, angličtině, němčině, francouzštině, italštině, španělštině, holandštině, norštině, švédštině, maďarštině, bulharštině nebo ruštině. V polštině se jméno užívá jako Zyta.

Významné nositelky

Jméno Zita patří k patronce všech kuchařů, ale také těch, kteří hledají klíče. Svatá Zita pocházela z Itálie a žila ve 13. století. Jméno nosila také slavná česká herečka Zita Kabátová. K současným nositelkám jména patří herečka Zita Morávková nebo sportovkyně Zita Frydrychová, skokanka na trampolíně.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Zita je spojeno s několika výkladovými teoriemi, které jménu přisuzují nejčastěji italský nebo perský původ. Nejužívanější teorie jméno spojuje s výrazem "zita", "cita" z italského nářečí, překládá se pak jako "mladé děvče". Stejný význam má slovo "zita" i v perštině. Může se však jednat také o zkráceninu italského jména Felicita s významem "štěstí" nebo "úspěch". Jméno se překládá také z baskitštiny, kde "zita" znamená "svatá".

Jméno má nejasný význam, nejčastěji se vykládá jako zkrácenina jména Felicita, které znamená "štěstí, úspěch".

 

Osobním číslo dva znamená Dobro. Je vhodné zejména pro Býky, Kozorohy, Štíry a Berany. Dvojky jsou vynikající lidé, ale dnešní uspěchaný svět je na ně příliš rychlý. Jsou obdařeny výjimečnou inteligencí, kterou velmi účinně využívají, aniž by se chtěly předvádět. Bývají oddané i přísné. Jsou laskavé, ale raz dva se jim změní nálada. Chtějí, abyste se jim věnovali, ale nedávají to nijak najevo. Ve dvojce vyvolává dobro snahu, upřednostňovat v každé situaci zájmy jiných před svými vlastními.
Vhodnými barvami jsou všechny pastelové odstíny barev.

Svátky v ostatních měsících: