Dnes slaví svátek:Jan

Zlata slaví svátek dne 25.09.

Charakteristika

Zlata je krásným českým jménem, které skvěle snoubí jednoduché znění a honosný význam. Třpyt a luxus zlata náleží nejenom ke jménu Zlata, ale také k jeho nositelce.

Odvozeniny a varianty jména Zlata

Jméno Zlata nemá mužský protějšek. Variacemi jména jsou Zlatuše a Zlatava. Domácky se jméno užívá jako Zlatka, Zlatička, Zlatinka, Zlatina, Zlatuš, Zlatuška, Zlatuna, Zlatunka, Zlatanka apod. Jméno Zlata najdeme i na Slovensku, zde se vyskytuje také v podobě Zlatica. Zlata je mj. ruským či ukrajinským jménem. Srbochorvaté jméno znají nejenom v podobě Zlata, ale také Zlatuša nebo Zlatana. Maďarskou obdobou jména Zlata je Aranka (jméno Aranka má stejný význam jako jméno Zlata).

Významné nositelky

Asi nejznámější českou nositelkou jména je herečka Zlata Adamovská. Jméno nosí také slovenská herečka Zlata Hajdúková. Mezi nositelky jména patří i slovenská spisovatelka, autorka historické prózy pro děti Zlata Dônčová.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Zlata nezapře slovanský původ. Také jeho význam je patrný na první pohled, je spojený s drahým kovem, přímo zlatem. Významem jména Zlata je skutečně "zlatá". Jedná se o překlad římského jména Aurelia, kořeny jména tak sahají až do dob starého Říma.

Je variantou jména Zlatuše, znamená "statný, odvážný".

 

Osobním číslem tohoto jména je šest a znamená Něžnost. Marně bychom v šestce hledali oporu nebo silný charakter. Vždy bude jemná, milá, ale i ovladatelná a zneužívaná ostatními. Vždy bude chtít dosáhnout příliš vysoký cíl, ale ne vždy se jí to podaří. Zklamání, nedůvěra okolí v její schopnosti, její komplexy méněcennosti a podceňování sebe sama se nadlouho podepíší pod její neúspěchy. Teprve až si šestka sama uvědomí, že není a ani nemusí být stejná jako ostatní, pak dokáže využívat své vlastní zdroje a sílu na to, aby dosáhla úspěchu - po svém a ne podle očekávání jiných.
Toto jméno je vhodné pro Blížence, Vodnáře nebo Štíry. Vhodnou barvou je hnědá.

Svátky v ostatních měsících: