Dnes slaví svátek:Kristýna

Žofie slaví svátek dne 15.05.

Charakteristika

Žofie je netradičním jménem, které v sobě nese nadčasové hodnoty. Hravé znění jména provází hluboká moudrost skrytá v jeho významu. Ne náhodou patří jméno k evropským šlechtičnám.

Odvozeniny a varianty jména Žofie

Jméno Žofie nemá mužský protějšek. Původem a významově je shodné také se jménem Sofie a jeho variacemi (Sofia, Sophie). Domácími podobami jména jsou Žofi, Žofinka, Žofina, Žofka, také Sofi, Sofí, Sofie, Sofinka aj. Jméno najdeme také ve slovenštině − jako Žofia. Angličtina jméno zná jako Sophia a Sophie, podobu Sophie najdeme i ve francouzštině. Němčina jméno užívá jako Sophia, Sophie či Sofie. Jméno se jako Sofia vyskytuje v norštině, švédštině nebo holandštině. Také v italštině jméno zní jako Sofia, ve španělštině pak Sofía. Ruskou podobou jména je Sofija (Sofja), polskou Zofia, maďarskou Zsófia (čteno Žófia).

Významné nositelky

Jméno Žofie náleží k české královně a římské císařovně Žofii Bavorské, manželce krále Václava IV. Nosila ho také Žofie Chotková (celým jménem Žofie Marie Josefína Albína), česká šlechtična, manželka rakouského arcivévody Františka Ferdinanda d´Este. Další šlechtičnou stejného jména byla řecká královna Sofie Dorothea Ulrike Alice. Jméno náleží i k současné španělské královně Sofii Řecké (celým jménem Sophía Margaríta Viktoría Frideríki Glýksmburgk). Jméno najdeme i v britské královské rodině. Manželka nejmladšího syna královny Alžběty II. − prince Edwarda se jmenuje Sophie Helen, hraběnka z Wessexu. Jméno nosí také slavná italská herečka Sophia Loren nebo francouzská herečka Sophie Marceau, která mj. ztvárnila Bond girl ve filmu Jeden svět nestačí (1999). Mezi současnými nositelkami jména najdeme také českou zpěvačku Žofii Kabelkovou.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Žofie pochází z řečtiny. Představuje obdobu jména Sofie, jeho základem je řecké "sofia" − "moudrost". Významem jména Žofie tak je "moudrá". Jméno může být chápáno i jako zkrácená verze výrazu "Hagia Sofia" ("Svatá moudrost"), který se užívá pro označení Krista, potažmo Panny Marie.

Přestože je sedmička skromná a jemná osoba, přeci jen v sobě ukrývá mnohá překvapení. Když jí záleží na tom, aby se prosadila, nebo získala nějaké výhody, dokáže obratem z jemné a citlivé změnit na tvrdou osobnost. Sedmička bývá více otevřená a přístupná, dokáže se tudíž více zajímat i o problémy ostatních. Všichni kolem vidí v sedmičce v první řadě přítele a kamaráda, který jim pomůže ve všech problémech a tak sedmička málokdy najde lásku. Když sedmička miluje, druhá strana se většinou spoléhá na její přátelství. Sedmička je proto oblíbená především pro svou schopnost naslouchat. Sedmička také zapomíná na zadní kolečka a nic si nešetří na horší časy. Stává se tak, že je jednou na vrcholu a jednou zcela na dně. Pokud však má za sebou dobré rodinné zázemí, dokáže se přenést přes všechno a vždy začít znovu.
Toto jméno je vhodné pro znamení Berana, Vodnáře, Střelce a Blížence. Vhodnou barvou je žlutá a světlé odstíny všech barev.

Svátky v ostatních měsících: