Dnes slaví svátek:Nataša

Zora slaví svátek dne 26.01.

Charakteristika

Zora je skvostným jménem pro křehkou ženu. Je jemná a něžná jako ranní červánky, nevinná a průzračná jako ranní rosa. Nositelka jména Zora je doslova hvězdou, pro své nejbližší může být i nádhernou a láskyplnou bohyní.

Odvozeniny a varianty jména Zora

Jméno Zora se vyskytuje i v mužské podobě − jako Zoran. Je obdobou jména Dagmar, Apolena nebo Aurora. Stejný význam má i jméno Jitřenka. Domáckými mutacemi jména jsou Zorka, Zoruška, Zoruš, Zoranka, Zorenka, Zorča aj. Jméno Zora najdeme také ve slovenštině a dalších jazycích. V ruštině se užívá jako Zorina. Maďarština jméno zná jako Zóra. Bulharské podoby jména jsou Zora, Zorka a Zorica.

Významné nositelky

Jméno Zora náleží ke slovanské bohyni krásy, ranního úsvitu a červánků. Bývá nazývána Zora, také Zoria nebo Zaria. Ve slovanské mytologii představuje obdobu řecké bohyně lásky − Venuše. Nositelkou jména byla také česká herečka Zora Janů, sestra slavnější Lídy Baarové, nebo herečka Zora Jiráková. Jméno nosila také významná česká horolezkyně Zorka Prachtelová. K současným nositelkám jména patří herečka, moderátorka, zpěvačka, skladatelka a textařka Zora Jandová, také herečka Zora Kostková (teta herečky Terezy Kostkové), moderátorka Zorka Kepková, operní pěvkyně Zora Jehličková, malířka Zorka Ságlová nebo spisovatelka Zora Beráková. Jako Zora se označuje také literární almanach moravských realistických spisovatelů nebo slovenský almanach bernolákovců.

Původ a význam jména

Zora je ženským křestním jménem se slovanským původem. Vykládá se jako "jitřenka", "ranní hvězda". Ze stejného základu pochází i staroslovanské slovo "zornice" − "obzor".

Význam jména je "ranní hvězda, denice", stejný základ je i ve slovech zornice, obzor... Cizí podoby jsou Apolena a Dagmar.

 

Osobním číslem tohoto jména je šest a znamená Něžnost. Marně bychom v šestce hledali oporu nebo silný charakter. Vždy bude jemná, milá, ale i ovladatelná a zneužívaná ostatními. Vždy bude chtít dosáhnout příliš vysoký cíl, ale ne vždy se jí to podaří. Zklamání, nedůvěra okolí v její schopnosti, její komplexy méněcennosti a podceňování sebe sama se nadlouho podepíší pod její neúspěchy. Teprve až si šestka sama uvědomí, že není a ani nemusí být stejná jako ostatní, pak dokáže využívat své vlastní zdroje a sílu na to, aby dosáhla úspěchu - po svém a ne podle očekávání jiných.
Toto jméno je vhodné pro Blížence, Vodnáře nebo Štíry. Vhodnou barvou je hnědá.

Svátky v ostatních měsících: