Dnes slaví svátek:Alexandra

Zuzana slaví svátek dne 11.08.

Charakteristika

Zuzana je oblíbeným jménem pro ženu krásnou jako květina. Ať již bude žena jménem Zuzana přirovnávána k nádherné lilii, magickému lotosu nebo královské růži, vždy bude oplývat jemnou krásou, křehkostí a přitažlivou vůní.

Odvozeniny a varianty jména Zuzana

Jméno Zuzana nemá mužský protějšek, vyskytuje se však v mnoha různých variantách, například jako Zuzanna, Suzana, Zusana, Susana či Susanna. Domácky se jméno užívá jako Zuzka, Zuza, Zůza, Zuzi, Zuzík, Zuzanka, Zuzinka, Zuzina, Zuzička aj. Jméno Zuzana je oblíbené nejenom v Čechách, ale po celém světě. V zahraničních mutacích jména se často zaměňuje písmeno Z za S, například angličtina jméno užívá jako Susann, Susan, Sue, Su či Susannah, němčina jako Susan, Susanna či Susanne. Francouzskou podobou jména je Suzanne, španělskou Susana, italskou Susanna, stejně tak i švédskou nebo ruskou. Maďarština jméno užívá jako Zsuzsanna (čteno Žužana), polština jako Zuzanna či Zuzia. Jméno Zuzana znají také na Slovensku.

Významné nositelky

Nositelkou jména byla česká zpěvačka a hudební skladatelka Zuzana Navarová. Mezi současnými nositelkami jména najdeme herečky Zuzanu Bydžovskou, Zuzanu Kajnarovou, Zuzanu Slavíkovou nebo Zuzanu Norisovou. Jméno náleží také ke spisovatelce Zuzaně Brancové nebo hudební skladatelce, textařce a zpěvačce Zuzaně Michnové. Nositelkou jména je i tanečnice Zuzana Krištofová, bývalá manželka populárního zpěváka Petra Koláře. Jméno nosí také americká herečka Susan Sarandon, kanadská herečka Susan Clark, americká zpěvačka a baskytaristka Suzi Quatro (vlastním jménem Susan Kay Quatrocchio) nebo slovenská režisérka a dokumentaristka Zuzana Piussi.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Zuzana má hebrejský původ. Z hebrejského "šošanná(h)" se překládá jako "lilie" nebo "vodní lilie" − "lotos", také "růže". Z původního hebrejského základu vzniklo i označení pro další květinu − sasanku. Kořeny jména přitom sahají až do Persie.

Vychází z hebrejského šošanná "lilie".

 

Osobním číslem tohoto jména je osm a znamená Peníze. Osmičky jsou předurčeny k úspěchu a přitahují k sobě příležitosti na zbohatnutí. Často dosáhnou toho, co potřebují pro svoji spokojenost. Jsou vyvolenými osudu, zřídkakdy jsou osamělé, stále vědí, co mají udělat a jak postupovat. Kolem je vždy mnoho příživníků a patolízalů, ale osmičky vždy včas rozpoznají, kdo to s nimi myslí upřímně a lichotkám věnují jen málo pozornosti. Jsou panovačné, přímé, rychlé a velmi bystré.
Toto jméno je vhodné pro znamení Panny, Vodnáře, Střelce a Kozoroha. Vhodné barvy jsou všechny odstíny modré a zelené.

Svátky v ostatních měsících: